Fall Playoffs

2019 League Playoffs

Golf
League Championship:  September 23rd at 9 a.m. at Foxchase

Girls Tennis

Team Tournament Preliminary Round:  Thursday, September 26th
Team Tournament Semifinals:  Monday, September 30th, hosted by top AA and AAA seeds
Team Tournament Finals:  Tuesday, October 1st at Ephrata

Flight Tournaments Day 1:  Thursday, October 3rd at Conestoga Valley, Manheim Central, Warwick at McCaskey
Flight Tournaments Day 2:  Saturday, October 5th at Conestoga Valley
Flight Tournaments Finals and playbacks:  Monday, October 7th at Conestoga Valley

Cross Country
League Championships:  Tuesday, October 15th at 4 pm at Ephrata Middle School.  Girls’ race first, followed by Boys’.

Girls Soccer
Quarterfinals:  Saturday, October 12
Semifinals:  Tuesday, October 15
Finals:  Thursday, October 17

Boys Soccer
Quarterfinals:  Saturday, October 12
Semifinals:  Tuesday, October 15
Finals:  Thursday, October 17

Field Hockey
Quarterfinals:  Tuesday, 10/15 doubleheaders at Donegal and Penn Manor, 5:00 and 7:00 pm
Semifinals:  Thursday, October 17th at Conestoga Valley, 5:00 and 7:00 pm
Finals:  Saturday, October19th at 1:00 pm

Girls Volleyball
Quarterfinals:  Friday, October 18th at Section 1 and Section 3 Champions
Semifinals:  Monday, October 21st
Finals:  Wednesday, October 23rd
Blank 2019 Girls Volleyball Bracket

2018 League Champions

Golf
Team Champion:  Manheim Township
Boys Champion:  Shaun Fedor,  Manheim Township (2)
Girls Champion:  Ammala Moua, Cocalico (11)

Girls Tennis
Team Champion:  Manheim Township
Section 1 Champion:  Manheim Township
Section 2 Champion:  Lampter-Strasburg
Section 3 Champion:  Lancaster Catholic
Completed 2018 Girls Tennis Team Tournament Bracket
2018 Flight Tournament Champions

  • AAA Flight 1 Singles:  Amanda Hagino, Hempfield
  • AA Flight 1 Singles:  Riley Smith, Lancaster Catholic
  • Flight 2 Singles: Nicole Honrade, Manheim Township
  • Flight 3 Singles:  Rachel Eby, Conestoga Valley
  • Flight 4 Singles:  Ryan Gerhardt, Lampeter-Strasburg
  • AAA Flight 1 Doubles:  Emily Garvin & Avery Palandjian, Manheim Township
  • AA Flight 1 Doubles:  Riley Smith & Isabel Midcap, Lancaster Catholic
  • Flight 2 Doubles:  Julia Briner & Cami Henneman, Manheim Township
  • Flight 3 Doubles:  Ryan Gerhardt & Kendall Winters, Lampeter-Strasburg
  • Completed 2018 Flight Tournaments Brackets

Boys Cross Country
Section 1 Champion:  Warwick
Section 2 Co-Champions:  Lampeter-Strasburg and Manheim Central
League Meet Champion:  Warwick
2018 Individual Champion:  Nathan Grucelski, Conestoga Valley, 16:15.2
Boys Cross Country Individual Results 2018
Boys Cross Country Team Results 2018

Girls Cross Country
Section 1 Champion:  Elizabethtown
Section 2 Champion:  Donegal
League Meet Champion:  Warwick
2018 Individual Champion:  Katie Locker, Elizabethtown, 18:41.6
Girls Cross Country Individual Results 2018
Girls Cross Country Team Results 2018

Girls Soccer
Section 1 Champion:  Hempfield
Section 2 Champion:  Manheim Central
Section 3 Champion:  ELCO
Section 4 Champion:  Lancaster Catholic
League Champion:  ELCO
2018 Soccer Brackets

Boys Soccer
Section 1 Champion:  Warwick
Section 2 Champion:  Manheim Central
Section 3 Champion:  Cocalico
Section 4 Champion:  Pequea Valley
League Champion:  Cocalico
2018 Soccer Brackets

Field Hockey
Section 1 Champion:  Penn Manor
Section 2 Champion:  Donegal
Section 3 Champion:  ELCO
League Champion:  Penn Manor
2018 Field Hockey Bracket

Girls Volleyball
Section 1 Champion:  Hempfield
Section 2 Champion:  Garden Spot
Section 3 Champion:  Lancaster Mennonite
League Champion:  Hempfield

Football
Section 1 Co-Champions:  Manheim Township, Warwick, Wilson
Section 2 Champion:  Manheim Centra
Section 3 Champion:  Lancaster Catholic