Boys Tennis Flight Tournament Results

The individual portion of the LL League Boys Tennis post season concluded at Conestoga Valley this afternoon.  The duo of Muriaka and Tull from Cedar Crest repeated as Flight 1 AAA Doubles champions.  The rest of the hardware went to first time winners:

  • Flight 1 AAA Singles:  Jackson Muraika, Cedar Crest
  • Flight 1 AA Singles:  William Wanner, Lancaster Mennonite
  • Flight 1 AAA Doubles:  Tull/Muriaka, Cedar Crest
  • Flight 1 AA Doubles:  Wanner/Gish, Lancaster Mennonite
  • Flight 2 Singles:  Coby Martin, Cocalico
  • Flight 2 Doubles:  Smith/Omar, ELCO
  • Flight 3 Singles:  Kyle Peters, Manheim Central
  • Flight 3 Doubles:  Bury/Groff, Manheim Central
  • Flight 4 Singles:  Trent Martin, Manheim Central

Complete Flight Tournament Brackets

Updated Court Assignments

The postponement of the final day of the Boys Tennis Flight Tournament has caused a rearrangement of the court assignments.  It turns out some of these guys are pretty good in the classroom, too, and the schedule needed to be rearranged to accommodate AP tests.

Tuesday’s Court Assignments

  • Court 1 – AA Final – William Wanner vs Joseph Jing – LMH
  • Court 2 – -AAA Playback – 3rd Place- – Jake Curtin (H.) vs Jack Hessinger (H.)
  • Court 3 – F2 – Damon Deck (H) vs Colby Martin (Coc)
  • Court 4 – AAA Playback – 5th Place – – Galen Fitzkee (MC) vs. Tom Chairs (MT)
  • Court 5 – F4 – Trent Martin (MC) vs Ben Hinkley (Coc)
  • Court 6 – AAA Playback – -7th Place – Andrew Bookman (MC) vs Jarod Snader (Coc)
  • Court 7 – AA Playback – 3rd Place – Mark Cannon (LC) vs Mason Bennetch (ELCO)
  • Court 8 –F2D Final –  Kade / Woratyla (MT) vs Smith / Omar ELCO
  • Next on:
    • F1 AAA (5:00) – Final – Jackson Muraika (CC) vs Dylan Tull (CC)
    • F3 D – Bury/Groff (MC) vs Engle/Glick (Coc)
    • F1 AA Wanner/Gish (LMH) vs Bennetch/Spitler (ELCO)
    • F1AAA – Muraika / Tull (CC) vs. Curtin / Hessinger (H.)

Boys Tennis Flight Tournament Day 2 Update

The early morning rain on Saturday forced much of the League Flight Tournaments indoors.  The limited number of courts meant that the entire schedule of matches was not played.  Play will resume Monday at 4 pm at Conestoga Valley.

Court Assignments for Monday:

  • Court 1 – AAA – – Jackson Muriaka vs Dylan Tull  – -CC
  • Court 2 –AA – – William Wanner vs Joseph Jing – LMH
  • Court 3 – F2 – Damon Deck (H) vs Colby Martin (Coc)
  • Court 4 – F3 – -Kyle Peters (MC) vs Carson Schreiber (MT)
  • Court 5 – F4 – Trent Martin (MC) vs Ben Hinkley (Coc)
  • Court 6 – Playback – -7th Place – Andrew Bookman (MC) vs Jarod Snader (Coc)
  • Court 7 – Playback – 3rd Place – Mark Cannon (LC) vs Mason Bennetch (ELCO)
  • Court 8 – Playback – 5th Place – Andrew Ashley (Don) vs Malachi Glick (PV)
  • Next on:
    • F1 AAA – Playback – 5th Place (Not before 5:00) – Fitzkee (MC) vs Chairs (MT)
    • F3 D – (Not before 5:00) – Bury/Groff (MC) vs Engle/Glick (Coc)
    • F2 D – Kade/Woratyla (MT) vs Mieszkalski/Balepur (H)
    • #1 AAA Hessinger/Curtain (H) vs Peters/Martin (MC)
    • F1 AA Wanner/Gish (LMH) vs Bennetch/Spitler (ELCO)

Updated Brackets

 

Boys Tennis Update

The weather finally cooperated, and the first round of the Boys Tennis playoffs are in the books.

In the team tournament Section 1 Champion Hempfield and Section 2 Champion Manheim Central won their Semifinal matches after a 2 day rain delay.  They will meet for the team finals on Tuesday, 5/2 at 4 pm at Warwick.

The first day of the flight tournaments went off without a hitch at sites around the league.  Tournaments resume on Saturday at 8:45 a.m. with all matches being played at Conestoga Valley.  There will be two round of doubles matches and 1 round of singles matches.

Updated Flight Tournament Brackets:

Boys Tennis Team Tournament Postponed

Today’s rain forced the postponement of the semifinals of the Boys Tennis tournament.  The tournament is now:
Semifinals Tuesday, April 25th at 4 pm.

  • Section 2 Runner Up at Section 1 Champion Hempfield
  • Section 1 Runner Up Cedar Crest at Section 2 Champion Manheim Central

Finals Wednesday April 26th at 4 pm at Warwick.

If Tuesday is a washout, semifinals will be played Wednesday and finals get complicated.  Finals would be played Tuesday, May 2nd at the earliest (team finals will be postponed to after the flight tournaments).

Anyone for tennis?

Wouldn’t that be nice?

Monday April 24th kicks off the spring playoff season with lots and lots of Boys Tennis.  The team championship tournament gets underway Monday with the flight tournaments slated to start Thursday April 27th at 9 am.  Two rounds of singles and a round of doubles will be played on Day 1.

  • Flight 1 and doubles matches at Conestoga Valley
  • Flight 2 at Manheim Central
  • Flight 3 at Warwick
  • Flight 4 at Ephrata

Day 2 will be Saturday, April 29th starting at 8:45 a.m.  Play will consist of 1 round of singles and 2 rounds of doubles, all matches will be at Conestoga Valley.

Finals will be Monday, May 1st at Conestoga Valley.  Play begins at 4 p.m.

Flight Tournament Brackets:

Boys Tennis Playoffs

The first playoffs of the spring 2017 season are set.  The Boys Tennis team semifinals will be Monday, April 24th at 4 pm.

  • Section 2 Runner Up at Section 1 Champion Hempfield
  • Section 1 Runner Up Cedar Crest at Section 2 Champion Manheim Central

Finals will be Tuesday, April 25th at 4 pm at Warwick.  The Flight tournaments will be at the end of the week with seeding to be determined this weekend.

2017 Hall of Fame Induction

2017 Hall of Fame Induction

At halftime of the Boys Basketball Championship game, the Lancaster-Lebanon League inducted 4 new members in to the League Hall of Fame:

E. Jerry Brooks (deceased):  J.P. McCaskey Coach (1949-1961) and Athletic Director, Penn Manor Principal.  Mr. Brooks was a member of the football, wrestling and track & field teams while a student at J.P. McCaskey.  After graduating from Millersville, he returned as a teacher and coach of wrestling, track & field and later cross country.  As an administrator, he served as Chairman of District 3, a member of the PIAA Board of Control, and was President of the PIAA.

Gordon A. Kraft:  J.P. McCaskey Head Track and Field Coach (Boys 1970-1997, Girls 1981-1997).  A graduate of J.P. McCaskey, Mr. Kraft participated in football, swimming and track & field while in high school before returning to his alma mater as a math teacher.  As a coach he compiled 376 dual meet wins, 15 LL League Section Championships, 23 LL League Championships, 15 District 3 Championships (all boys and girls combined), coached 5 PIAA runner up teams for the boys and 2 PIAA champion teams for the girls.

Edward L. Ludwig:  Northern Lebanon Coach, Athletic Director, and Board of Control Member (1970-2003).  As a coach Mr. Ludwig spent 25 years on various fields and courts, having coached Soccer, Basketball and Baseball.  As a head coach in baseball his teams won 6 LL League section championships and a pair of League titles.  He served as Athletic Director for the second half of his career, spending 17 years in that position.  He was also a Board of Control member for 11 years.

Elmer Kreiser (deceased):  Columbia Player and Coach (1952-1963).  After being named the top football and basketball player in Lancaster County in the 1944-1945 school year, Mr. Kreiser attended Villanova University on a football scholarship.  He would go on to be drafted and signed by the Pittsburgh Steelers.  Later the Lancaster Newspaper would name him the top football player and top basketball player in county for the first half of the 20th century.  He returned to Columbia to teach English, coach, and serve as principal.  As a basketball coach he accrued 205 wins, yielding 6 County championships, 7 League championships, 3 District Championships and advanced to the PIAA finals.