Spring Sports

2016 Spring Champions

Boys Tennis

  • Section 1:  Hempfield
  • Section 2:  Manheim Central
  • League Champion:  Hempfield
  • 2016 AAA Flight 1 Singles Champion – Griffin Clark (Manheim Township)
  • 2016 AA Flight 1 Singles Champion – Tommy Moran (Lancaster Catholic)
  • 2016 AAA Flight 1 Doubles Champion – Colin Muriaka/Nick Tull (Cedar Crest)
  • 2016 AA Flight 1 Doubles Champion – Zern/Ashley (Donegal)

Boys Lacrosse
Regular Season Section Champion:  Manheim Township
League Tournament Champion:  Manheim Township

Girls Lacrosse
Regular Season Section Champion:  Manheim Township
League Tournament Champion:  Manheim Township

Track and Field
Jr High Coaches’ Meet Girls Champion:  Hempfield
Jr High Coaches’ Meet Boys Champion:  Warwick
Section 1 and League Meet Girls Champion:  Manheim Township
Section 2 Girls Champion:  Cocalico
Section 3 Girls Champion:  Donegal
Section 1 and League Meet Boys Champion:  McCaskey
Section 2 Boys Champion:  Manheim Central
Section 3 Boys Champion:  ELCO
2016 Boys

  • 4×800 m Relay:  Cedar Crest
  • 110 m Hurdles:  Billy Cooney (Solanco)
  • 100 m Dash:  Andrew Miller (Conestoga Valley)
  • 1600 m Run:  Nathan Henderson (McCaskey)
  • 400 m Dash:  Ian Harpel (Warwick)
  • 4×100 m Relay:  Conestoga Valley
  • 300 m Hurdles:  Billy Cooney (Solanco)
  • 800 m Run:  Drein Klick (Lebanon)
  • 200 m Dash:  Troy Miller (Solanco)
  • 3200 m Run:  Nathan Henderson (McCaskey)
  • 4×400 m Relay:  ELCO
  • Long Jump:  Troy Miller (Solanco)
  • High Jump:  Troy Miller (Solanco)
  • Triple Jump:  Mark Njenga (Ephrata)
  • Pole Vault:  Jesse Brownstein (Lebanon)
  • Shot Put:  Tyler Hoag (Manheim Central)
  • Discus:  Ben Viau (Manheim Township)
  • Javelin:  Cain Resch (McCaskey)

2016 Girls

  • 4×800 m Relay:  Warwick
  • 100 m Hurdles:  Billie Jo Bollinger (Manheim Central)
  • 100 m Dash:  Nesta Petit ton (Garden Spot)
  • 1600 m Run:  Isabella Fife (McCaskey)
  • 400 m Dash:  Sarah Klag (Hempfield)
  • 4×100 m Relay:  Hempfield
  • 300 m Hurdles:  Nesta Petit ton (Garden Spot)
  • 800 m Run:  Meredith Newman (Manheim Township)
  • 200 m Dash:  Nesta Petit ton (Garden Spot)
  • 3200 m Run:  Kate Dickow (Warwick)
  • 4×400 m Relay:  Warwick
  • Long Jump:  Ariel Jones (Cedar Crest)
  • High Jump:  Ariel Jones (Cedar Crest)
  • Triple Jump:  Precious Reid-White (McCaskey)
  • Pole Vault:  Carley Sheppard (Manheim Central)
  • Shot Put:  Emily Stauffer (Cocalico)
  • Discus:   Emily Stauffer (Cocalico)
  • Javelin:  Kristen Herr (Lampeter Strasburg)

Full 2016 Results

Boys Volleyball

Section 1 Champion Hempfield
Section 2 Champion Ephrata
League Champion Hempfield
L-L League Boys Volleyball Bracket 2016

Softball
Section 1 Champion Penn Manor
Section 2 Champion Solanco
Section 3 Champion Lampeter Strasburg
Section 4 Co-Champions Pequea Valley and Annville Cleona
Softball League Playoff Bracket 2016

2016 Spring Playoff Information

Baseball
Section 1 Champion Hempfield
Section 2 Champion Ephrata
Section 3 Champion Manheim Central
Section 4 Champion Lancaster Catholic
League Champion Solanco