Wrestling History-Individual

2018 Individual Champions

  • 106 Ethan Herr (Donegal)
  • 113 Will Betancourt (Manheim Central)
  • 120 Josiah Gehr (Cocalico)
  • 126 Colin Leonard (Northern Lebanon)
  • 132 Zack Zeamer (Manheim Central)
  • 138 Grayson Charles (Solanco)
  • 145 Gabe Miller (Pequea Valley)
  • 152 Luke Hirtzel (Warwick)
  • 160 AJ Wilson (Solanco)
  • 170 Ben Root (Solanco)
  • 182 Luis Negeririos (Northern Lebanon)
  • 195 Keegan McCord (Manheim Central)
  • 220 Ben Fromm (Cocalico)
  • 285 Ryan Stewart (Warwick)
  • 2018 Complete Brackets

2017 Individual Champions

  • 106 Will Betancourt (Manheim Central)
  • 113 Josiah Gehr (Cocalico)
  • 120 Jarod Loose (Hempfield)
  • 126 Tanner Ball (Pequea Valley)
  • 132 Gabe Miller (Pequea Valley)
  • 138 Gary Clark (Garden Spot)
  • 145 Pavel Dariychuk (Conestoga Valley)
  • 152 Blaise Bressler (Northern Lebanon)
  • 160 Jonah Barley (Penn Manor)
  • 170 Ben Root (Solanco)
  • 182 Luke Funck (Northern Lebanon)
  • 195 Ben Fromm (Cocalico)
  • 220 Evan Clark (Warwick)
  • 285 Ryan Stewart (Warwick)
  • 2017 Complete Brackets

2016 Individual Champions

  • 106 Austin Jones (Ephrata)
  • 113 Devin Schnupp (Warwick)
  • 120 Brandon Loperfido (Hempfield)
  • 126 Joe Lobeck (Lancaster Catholic)
  • 132 Trevor Leonard (Northern Lebanon)
  • 138 Joey Davis (Solanco)
  • 145 Victor Kenderdine (Manheim Township)
  • 152 Dan Swarr (Garden Spot)
  • 160 Jonah Barley (Penn Manor)
  • 170 Jared Siegrist (Manheim Central)
  • 182 Luke Funck (Northern Lebanon)
  • 195 Jesse Kann (Penn Manor)
  • 220 Matt Vines (Northern Lebanon)
  • 285 Ryan Rolo (ELCO)
  • 2016 Complete Brackets

2015 Individual Champions

  • 106 Brandon Loperfido (Hempfield)
  • 113 Devin Schnupp (Warwick)
  • 120 Grayson Charles (Solanco)
  • 126 Aidyn Miller (Hempfield)
  • 132 Wyatt Jennings (Solanco)
  • 138 Vincete Maldonado (Conestoga Valley)
  • 145 Dalton Groff (Solanco)
  • 152 Lucas Ortiz (Conestoga Valley)
  • 160 Jonah Barley (Penn Manor)
  • 170 Jared Siegrist (Manheim Central)
  • 182 Jordan Ortiz (Hempfield)
  • 195 Ashton Leschke (Penn Manor)
  • 220 Zeb Pfeiffer (Penn Manor)
  • 285 Bo Spiller (Solanco)
  • 2015 Complete Brackets

2014 Individual Champions

  • 106 Connor Sheehan (Solanco)
  • 113 Devin Schnupp (Warwick)
  • 120 Alec Proffit (Solanco)
  • 126 Wyatt Jennings (Solanco)
  • 132 Matt Grossman (Manheim Township)
  • 138 Courtland Schuyler (Manheim Township)
  • 145 Ben Metzler (Manheim Central)
  • 152 Will Finkey (Garden Spot)
  • 160 Jared Siegrist (Manheim Central)
  • 170 Ben Swarr (Garden Spot)
  • 182 Stephen Loiseau (Lancaster Catholic)
  • 195 Adam Gilson (Cedar Crest)
  • 220 Bo Spiller (Solanco)
  • 285 Thomas Haines  (Solanco)
  • 2014 Complete Brackets

2013 Individual Champion

  • 106 Connor Sheehan (Solanco)
  • 113 Josh Charles (Warwick)
  • 120 Todd Dumas (Ephrata)
  • 126 Cortlandt Schuyler (Manheim Township)
  • 132 Lucas Ortiz (Conestoga Valley)
  • 138 Alex Smith (Manheim Township)
  • 145 Adam Smith (Manheim Township)
  • 152 Isaac Warren (Solanco)
  • 160 Matt Christie (Garden Spot)
  • 170 Ben Swarr (Garden Spot)
  • 182 Stephen Loiseau (Lancaster-Catholic)
  • 195 Jeff Pickel (Lampter-Strasburg)
  • 220 Thomas Haines (Solanco)
  • 285 Tom Devenney (Warwick)
  • 2013 Complete Brackets

2012 Individual Champions

  • 106 Connor Sheehan (Solanco)
  • 113 Matt Grossman (Manheim Township)
  • 120 Cortlandt Schuyler (Manheim Township)
  • 126 Nick Cook (Garden Spot)
  • 132 Wink Charles (Solanco)
  • 138 Drew Jackson (Pequea Valley)
  • 145 Cody Loyd (Cedar Crest)
  • 152 Joe Welk (Solanco)
  • 160 Mitchell Ball (Pequea Valley)
  • 170 Connor Moran (Solanco)
  • 182 Dylan Hichernell (ELCO)
  • 195 Jeff Pickel (Lampeter-Strasburg)
  • 220 Thomas Haines (Solanco)
  • 285 Josh Bloom (Garden Spot)
  • 2012 Complete Brackets

2011 Individual Champions

  • 103 Nate Musser (Conestoga Valley)
  • 112 Cortlandt Schuyler (Manheim Township)
  • 119 Austin Miller (Hempfield)
  • 125 Bobby Rehm (Penn Manor)
  • 130 Adam Smith (Manheim Township)
  • 135 Jordon Halter (Columbia)
  • 140 Dan Neff (Solanco)
  • 145 Matt Hoover (Elizabethtown)
  • 152 Joe Welk (Solanco)
  • 160 Chris Cain (Hempfield)
  • 171 Connor Moran (Solanco)
  • 189 Anthony Huber (Garden Spot)
  • 215 Thomas Haines (Solanco)
  • 285 Cole Dillman (Conestoga Valley)
  • 2011 Complete Brackets

2010 Individual Champions

  • 103 AJ Votano (Manheim Central)
  • 112 Austin Miller (Hempfield)
  • 119 Kyle Coblentz (Garden Spot)
  • 126 Bobby Rehm (Penn Manor)
  • 130 Adam Smith (Manheim Township)
  • 135 Tyler Griffith (Manheim Central)
  • 140 Joe Welk (Solanco)
  • 145 Woodie Hermann (Hempfield)
  • 152 Connor Moran (Solanco)
  • 160 Ben Kramer (Hempfield)
  • 171 Brandon Henne (Cocalico)
  • 189 Antonia Giorgio (Warwick)
  • 215 Austin Sschultz (Manheim Township)
  • 285 Cole Dillman (Conestoga Valley)
  • 2010 Complete Brackets

2009 through 2005 coming soon

2004 Individual Champions

  • 103 Ryan Bosso (Penn Manor)
  • 112 Gallaway Longenecker (Maheim Central)
  • 119 Anthony Grace (Ephrata)
  • 125 Mitch Weaver (Hempfield)
  • 130 Dan Lewis (Hempfield)
  • 135 Greg Lewis (Lampeter-Strasburg)
  • 140 Archie McConnel (Solanco)
  • 145 Jereme Heisey (Manheim Central)
  • 152 Mike Thompson (Warwick)
  • 160 Pat Detweiler (Ephrata)
  • 171 Nate Rock (Ephrata)
  • 189 Pat Hellman (Hempfield)
  • 215 Devan Allwein (Cedar Crest)
  • 275 Corey Frey (Penn Manor)
  • 2004 Complete Brackets

2003 Individual Champions

  • 103 Ryan Bosso (Penn Manor)
  • 112 Garret Barbush (Manheim Central)
  • 119 Quint Eno (Elizabethtown)
  • 125 Mitch Weaver (Hempfield)
  • 130 Matt Fittery (Cocalico)
  • 135 Archie McConnell (Solanco)
  • 140 Matt Barnett (Hempfield)
  • 145 Chad Van Roden (Manheim Township)
  • 152 Anthony Angeline (Lampeter-Strasburg)
  • 160 Nick Boos (Solanco)
  • 171 Nate Rock (Ephrata)
  • 189 Kyle Narkiewicz (Warwick)
  • 215 Jerry Afari (Columbia)
  • 275 Jared Geibe (Northern Lebanon)
  • 2003 Complete Brackets

2002 Individual Champions

  • 103 Garrett Barbush (Manheim Central)
  • 112 Eddie Murray (Lampeter-Strasburg)
  • 119 Archie McConnell (Solanco)
  • 125 Jared Hogentogler (Hempfield)
  • 130 Mike Bires (Manheim Central)
  • 135 Mark Limpert (Elizabethtown)
  • 140 Matt Barnett (Hempfield)
  • 145 Luke Stauffer (Elizabethtown)
  • 152 Anthony Angeline (Lampeter-Strasburg)
  • 160 Ryan Sheehan (Manheim Township)
  • 171 Steve Borja (Garden Spot)
  • 189 Jerri Afari (Columbia)
  • 275 Aaron Anspach (Columbia)
  • 2002 Complete Brackets

2001 Coming Soon

2000 Individual Champions

  • 103 Adam Bunting (Garden Spot)
  • 112 Jim Collins (Northern Lebanon)
  • 119 Mike Bires (Manheim Central)
  • 125 Matt Barnett (Hempfield)
  • 130 Josh Tanner (Solanco)
  • 135 Kyle O’Connell (Solanco)
  • 140 Troy Millhouse (Hempfield)
  • 145 Jason Shaver (Annville-Cleona)
  • 152 Josh Housekeeper (Solanco)
  • 160 Andy Martin (Manheim Central)
  • 171 Josh Walker (Lampeter-Strasburg)
  • 189 Joe Long (Donegal)
  • 275 (Eric McCrady (Donegal)
  • 2000 Complete Brackets

1999 Individual Champions

  • 103 Josh Schwerin (Hempfield)
  • 112 Mike Bires (Manheim Central)
  • 119 Casey Bires (Manheim Central)
  • 125 Fred States (Manheim Central)
  • 130 Kyle O’Connell (Solanco)
  • 135 Brian Caldwell (Solanco)
  • 140 Ben Witmer (Warwick)
  • 145 Eric Narkiewicz (Warwick)
  • 152 Peter Ellis (Elizabethtown)
  • 160 Jeff Minnich (Ephrata)
  • 171 Chet Caldwell (Solanco)
  • 189 Joe Long (Donegal)
  • 275 Jason Hursch (Ephrata)
  • 1999 Complete Brackets

1998 Individual Champions

  • 103 Jim Collins (Northern Lebanon)
  • 112 Donny Luciano (McCaskey)
  • 119 Eric Snavely (Manheim Central)
  • 125 Adam Stauffer (Elizabethtown)
  • 130 Kyle O’Connell (Solanco)
  • 135 Eric Narkiewicz (Warwick)
  • 140 Dan Wilson (Solanco)
  • 145 Peter Ellis (Elizabethtown)
  • 152 Eric O’Conner (Elizabethtown)
  • 160 Matt Kulp (Manheim Central)
  • 171 Lance Oellig (Annville-Cleona)
  • 189 Ryan Cummins (Warwick)
  • 275 Pat Cummins (Warwick)
  • 1998 Complete Brackets

1997 Individual Champions

  • 103 Dave Bollinger (Lampeter-Strasburg)
  • 112 Eric Snavely (Manheim Central)
  • 119 Eric Narkiewicz (Warwick)
  • 125 Bobby Crick (Elizabethtown)
  • 130 Adam Stauffer (Elizabethtown)
  • 135 Brent Narkiewicz (Warwick)
  • 140 Marc Hoffer (Manheim Central)
  • 145 Zach Yohn (Manheim Central)
  • 152 Matt Kulp (Manheim Central)
  • 160 Dan Bechtold (Hempfield)
  • 171 Joe Dougherty (Manheim Central)
  • 189 Brent Mansfield (Conestoga Valley)
  • 275 Pete Mielnick (Ephrata)
  • 1997 Complete Brackets

1996 Individual Champions

  • 103 Eric Snavely (Manheim Central)
  • 112 Choung Moua (Cocalico)
  • 119 JP Stauffer (Elizabethtown)
  • 125 Shawn O’Connell (Solanco)
  • 130 Jason Lyon (Solanco)
  • 135 Eric Walker (Elizabethtown)
  • 140 Jason Aurand (Warwick)
  • 145 Chris Inch (Northern Lebanon)
  • 152 Dan Bechtold (Hempfield)
  • 160 Don Diehl (Penn Manor)
  • 171 Joe Dougherty (Manheim Central)
  • 189 Pete Mielnik (Ephrata)
  • 275
  • 1996 Complete Brackets

1995 Individual Champions

  • 103 Brian Houer (Solanco)
  • 112 Shawn O’Connell (Solanco)
  • 119 JP Stauffer (Elizabethtown)
  • 125 Kirby Martin (Garden Spot)
  • 130 Ben Dings (Solanco)
  • 135 Eric Walker (Elizabethtown)
  • 140 Scott Krushinski (Warwick)
  • 145 Chris Inch (Northern Lebanon)
  • 152 Neil Walizer (Northern Lebanon)
  • 160 Jared Erb (Manheim Township)
  • 171 Jamie Graff (Lampeter-Strasburg)
  • 189
  • 275 Troy Burkholder (Cocalico)
  • 1995 Complete Brackets

Special thanks to Jon Mitchell, AD at McCaskey and Dave Byrne Lancaster Newspapers for the bulk of this information.  The throwback feel of brackets painstakingly completed by hand throughout a tournament comes from their hard work and love of the sport.