Fall Playoffs

2020 League Playoffs

Girls Cross Country
Wednesday, October 21st, 4 p.m. start  (Rain date 10/22)
Find the live stream here:  https://www.acschools.org/Page/5468

Girls and Boys Soccer
Semifinals Monday, October 26th
finals Wednesday, October 28th
Section Champions will qualify for the semifinals.

Field Hockey
Semifinals Tuesday, October 27th
Finals Thursday, October 29th
Section Champions will qualify for the semifinals.  The Section 1 Champion will play the Section 4 Champion in one semifinal; Section 2 Champion vs Section 3 Champion in the other.

Girls Volleyball
1st round Wednesday, 10/28
Finals Thursday, 10/29 at Cocalico
The three section champions will qualify for the team championship.  The team with the highest District 3 Power Ranking will be placed directly in the finals, the other 2 teams will play the 1st round match at a neutral site.

2020 League Champions

Golf
Team Champion:  Manheim Township
2020 Boys Champion:  Connor Strine,  Manheim Township (+5)
2020 Girls Champion:  Katie Lapinsky, Lampeter-Strasburg (+8)
Section 1 Champion:  Manheim Township
Section 2 Champion:  Garden Spot
Section 3 Champion:  Lampeter-Strasburg
Section 4 Champion:  Annville-Cleona

Girls Tennis
Team Champion:  Manheim Township
Section 1 Champion:  Manheim Township
Section 2 Champion:  Lampeter-Strasburg
Section 3 Champion:  Lancaster Country Day

  • AAA Flight 1 Singles:  Catharine Rabatin, Penn Manor
  • AA Flight 1 Singles:  Anna Millen, Lancaster Catholic
  • AAA Flight 1 Doubles:  Palandijan & Reynolds, Manheim Township
  • AA Flight 1 Doubles:  Gleiberman & Auman, Lancaster Country Day
  • Completed 2020 Flight Brackets

Boys Cross Country
Section 1 Champion:  Hempfield
Section 2 Champion:  Lampeter-Strasburg
League Meet Champion:  Hempfield
2020 Individual Champion:  Graham Thomas, Penn Manor, 16:08
2020 Boys Cross Country Individual Results
2020 Boys Cross Country Team Results

2019 League Champions

Girls Cross Country
Section 1 Champion:  Hempfield
Section 2 Champion:  Donegal
League Meet Champion:  Hempfield
2019 Individual Champion:  Gwyneth Young, Cedar Crest, 18:35.2
Girls Cross Country Individual Results 2019
Girls Cross Country Team Results 2019

Boys Soccer
Section 1 Champion:  Manheim Township
Section 2 Champion:  McCaskey
Section 3 Champion:  Cocalico
Section 4 Champion:  Pequea Valley

Girls Soccer
Section 1 Champion:  Hempfield
Section 2 Champion:  Ephrata
Section 3 Champion:  ELCO
Section 4 Champion:  Lancaster Catholic
League Champion:  Ephrata

Field Hockey
Section 1 Co-Champions:  Conestoga Valley & Penn Manor
Section 2 Champion:  Manheim Central
Section 3 Champion:  Northern Lebanon
League Champion:  Lampeter-Strasburg
2019 Field Hockey Bracket

Girls Volleyball
Section 1 Champion:  Hempfield
Section 2 Champion:  Garden Spot
Section 3 Champion:  Lancaster Catholic
League Champion:  Hempfield

Football
Section 1 Champion:  Manheim Township
Section 2 Champion:  Manheim Central
Section 3 Champion:  Lancaster Catholic