Winter Playoffs

2017 Playoff Information

Wrestling
Friday January 27th
Saturday January 28th
At Garden Spot

Bowling
Team Championship:  Tuesday, February 14th at Cains Lanes
Boys Singles Championships:  Thursday, February 16th at Clearview Lanes
Girls Singles Championships:  Friday, February 17th at Dutch Lanes

2016 Winter Champions

Bowling:

  • Section 1 and League Champion-Penn Manor
  • Section 2 – Ephrata
  • Section 3 -Elizabethtown
  • Section 4 – Lancaster Catholic

Bowling Team Bracket
Girls Singles Championship-Olivia Farwell, Elizabethtown
Boys Singles Championships – Ryan Graham, Conestoga Valley
2016 Complete LL Singles Bowling Results Spreadsheet

Wrestling Championship Presented by LAW:

LAW Logo

Section 1:  Solanco
Section 2:  Cocalico
Section 3:  Northern Lebanon
Team Champion:  Northern Lebanon
View Complete Brackets here
Final Team Standings

106 Austin Jones
Ephrata
106-KellysSports
113 Devin Schnupp
Warwick
113-SeniorHelpers
120 Brandon Loperfido
Hempfield
120-QualityFloors
126 Joe Lobeck
Lancaster Catholic
126-JoesFamousWings&Wieners
132 Trevor Leonard
Northern Lebanon
132-PJWArea13
138 Joey Davis
Solanco
138-LancasterAwards&Apparel
145 Victor Kenderdine
Manheim Township
145-551West
152 Dan Swarr
Garden Spot
152-AWeekAway
160 Jonah Barley
Penn Manor
170 Jared Siegrist
Manheim Central
170-CPRS
182 Luke Funck
Northern Lebanon
182-EtownSportingGoods
195 Jesse Kann
Penn Manor
195-Signarama
220 Matt Vines
Northern Lebanon 
285 Ryan Rolo
ELCO
285-FiresideTavern

Boys Basketball:
Champion – McCaskey
2016 Basketball Playoff Complete Brackets
Section 1: McCaskey
Section 2:  Lebanon
Section 3:  Lampeter-Strasburg
Section 4:  Lancaster Catholic

Girls Basketball:
Champion-Lancaster Catholic
2016 Basketball Playoff Complete Brackets
Section 1:  Cedar Crest
Section 2: Ephrata
Section 3:  Northern Lebanon
Section 4:  Lancaster Catholic

Boys Swimming

  • Section 1 Champion: Hempfield
  • Section 2 Champion: Conestoga Valley
  • 200 Medley Relay:  Hempfield
  • 200 Freestyle:  Miguel Jacome (McCaskey)
  • 200 Individual Medley:  Tre Fissella (Hempfield)
  • 50 Freestyle:  Bryson Hunter (Hempfield)
  • 100 Butterfly:  James Wilson (Conestoga Valley)
  • 100 Freestyle:  Bryson Hunter (Hempfield)
  • 500 Freestyle:   Mathew Daniel (Manheim Central)
  • 200 Freestyle Relay:  Hempfield
  • 100 Backstroke:  James Wilson (Conestoga Valley)
  • 100 Breaststroke:  Tre Fissella (Hempfield)
  • 400 Freestyle Relay:  Hempfield

2016 All League Meet Complete Boys Results

Girls Swimming

  • Section 1 and League Champion – Mannheim Township
  • Section 2 – Cocalico
  • 2016 Individual Champions
    • 200 Medley Relay:  Warwick
    • 200 Freestyle:  Morgan Haines (Cocalico)
    • 200 Individual Medley:  Griffin Relford (Manheim Township)
    • 50 Freestyle:  Meredith Newman (Manheim Township)
    • 100 Butterfly:  Sophie Guthridge (Cocalico)
    • 100 Freestyle:  Meredith Newman (Manheim Township)
    • 500 Freestyle:  Emma Schouten (Warwick)
    • 200 Freestyle Relay:  Warwick
    • 100 Backstroke:  Tyler Mandrell (Warwick)
    • 100 Breaststroke:  Emma Schouten (Warwick)
    • 400 Freestyle Relay:  Manheim Township

2016 All League Meet Complete Girls Results

Rifle:
2016 Team Champion Manheim Central
2016 Individual Champion Danni Beard, Wilson, 200 with 3 Centers