2022 Spring Playoff Weekend Scoreboard

The 2022 League post season for spring sports presented by Orthopedic Associates of Lancaster is in full swing.  Here’s the run down of results from this weekend’s action.  Of historical note, Octorara was awarded their first ever LL League Section trophy as Boys Track and Field Section 3 Champion.

OALLogo

Boys Volleyball Semifinals
Hempfield 3, Lancaster Mennonite 0
Warwick 3, Garden Spot 1

Softball Quarterfinals
Lampeter-Strasburg 15, Pequea Valley 4
Warwick 8, Northern Lebanon 5
Solanco 11, Annville-Cleona 1
Penn Manor 5, Manheim Central 1

Baseball Quarterfinals
Ephrata 11, Lancaster Catholic 1
Lampeter-Strasburg 12, Annville-Cleona 3
Warwick 10, Donegal 0
Manheim Township 2, Manheim Central 1

Girls Track
League Champion:  McCaskey

  • 4×800 m Relay:  McCaskey
  • 100 m Hurdles:  Kelly Bryna (Garden Spot)
  • 100 m Dash:  Jianna Long (Ephrata)
  • 1600 m Run:  Milana Breuninger (McCaskey)
  • 4×100 m Relay:  McCaskey
  • 400 m Dash:  Jianna Long (Ephrata)
  • 300 m Hurdles:  Malea Stoner (Manheim Central)
  • 800 m Run:  Isabella Shertzer (McCaskey)
  • 200 m Dash:  Kamyah Wright (McCaskey)
  • 3200 m Run: Milana Breuninger (McCaskey)
  • 4×400 m Relay:  McCaskey
  • Long Jump:  Madison Knier (Manheim Central)
  • High Jump:  Katie Becker (Warwick)
  • Triple Jump: Madison Knier (Manheim Central)
  • Pole Vault:  Katie Urbine (Solanco)
  • Shot Put:  Laci Nelson (Manheim Central)
  • Discus:  Ella Lucas (Warwick)
  • Javelin:  Maggie Swarr (Lampeter-Strasburg)

Boys Track
League Champion: McCaskey

  • 4×800 m Relay:  Cedar Crest
  • 110 m Hurdles:  Travis Wilk (Manheim Township)
  • 100 m Dash:  Gabe Lewis (Cedar Crest)
  • 1600 m Run:  Aidan Hodge (Hempfield)
  • 4×100 m Relay:  Cedar Crest
  • 400 m Dash:  Darren Cammauf (Manheim Township)
  • 300 m Hurdles: Travis Wilk (Manheim Township)
  • 800 m Run:  Jacob Smith (Warwick)
  • 200 m Dash: Darren Cammauf (Manheim Township)
  • 3200 m Run: Aidan Hodge (Hempfield)
  • 4×400 m relay:  Manheim Township
  • Long Jump: Troy Johnson (McCaskey)
  • High Jump:  Noah Gunderson (Annville-Cleona)
  • Triple Jump:  Troy Johnson (McCaskey)
  • Pole vault:  Carlton Wise (Elizabethtown)
  • Shot Put: Jaryd Kleinhaus (Penn Manor)
  • Discus:  John Stewart (McCaskey)
  • Javelin:  Matthew Remash (McCaskey)

 

2023 Boys Volleyball Playoffs
Semifinals Friday, May 12th, at Section 2 Champion
Finals Monday, May 15th

2023 Softball Playoffs
Quarterfinals Saturday, May 13th, better seed hosts
Semifinals Tuesday, May 16th, at Millersville University
Finals Thursday, May 17th at Millersville University

2023 Baseball Playoffs
Quarterfinals Thursday, May 11, Section Champions host
Section II Champ vs Section III Runner-up
Section IV Champ vs Section I Runner-up
Section III Champ vs Section II Runner-up
Section I Champ vs Section IV Runner-up

Semifinals Saturday, May 13th at Ephrata’s War Memorial Field
Finals Monday, May 15th at Clipper Magazine Stadium