Swimming Championship Results

The Swimming Championships were held over the weekend.  Boys were up first and Manheim Township came away with the team championship.

Event Winners:

  • 200 Medley Relay:  Manheim Township (Gingrich, Perot, Strine, Cliff)
  • 200 Freestyle:  Nick Lynam (Conestoga Valley)
  • 200 Individual Medley:  Joe Moll  (Warwick)
  • 50 Freestyle:  Charlie Gingrich (Manheim Township)
  • 100 Butterfly:  Josh Wildonger (Cedar Crest)
  • 100 Freestyle:  Charlie Gingrich (Manheim Township)
  • 500 Freestyle:  Nick Lynman (Conestoga Valley)
  • 200 Freestyle Relay:  Manheim Township (Cliff, Gingrich, Hetrick, Prevost)*
  • 100 Backstroke:  Joseph Moll (Warwick)
  • 100 Breaststroke:  Zachery Sherk (Cocalico)*
  • 400 Freestyle Relay:  Warwick (Oliver, Moll, Uhlin, Deckard)
  • Complete 2018 Boys Swim Meet Results, Presented by LGH Physicians Sports Medicine

* Indicates new league record was set in this performance.

LL Swim Sponsorship Ad Swimmer Jan 2018

Girls had the Saturday slot, and Warwick repeated as league champions.

Event Winners:

  • 200 Medley Relay:  Warwick (Mandrell, Ober, Guthridge, Greenway)*
  • 200 Freestyle:  Paige Newman (Manheim Township
  • 200 Individual Medley:  Amy Yunginger (Manheim Township)
  • 50 Freestyle:  Jenna Park (Donegal)
  • 100 Butterfly:  Amy Yunginger (Manheim Township)*
  • 100 Freestyle:  Sophie Lear (Hempfield)
  • 500 Freestyle:  Paige Newman (Manheim Township)
  • 200 Freestyle Relay:  Hempfield (Yoder, Shaffer, Wiglesworth, Lear)
  • 100 Backstroke:  Tyler Mandrell (Warwick)
  • 100 Breaststroke:  Jordyn Park (Donegal)
  • 400 Freestyle Relay:  Warwick (Chen, Guthridge, Ober, Mandrell)*
  • Complete 2018 Girls Swim Meet Results presented by Advance Orthopedic of Reading

* Indicates new league record was set in this performance.

AdvOrthReading

And special thanks to sponsor Lancaster NeuroScience & Spine Associates.Neuroscience and Spine Associates

Basketball Brackets Official

Eyes were on Garden Spot as results of the Spartans’ Basketball games would finalize the basketball brackets (with mathematical power ranking contributions from Lebanon County).  The Spartan’s split with the boys winning and the girls falling short.  So the basketball playoffs look like this:

Girls Basketball Playoffs Presented by Fulton Bank

Fulton Logo

  • Play-In Game:  Thursday, 2/8 at 6 pm at Warwick, Cedar Crest (1-3) vs Donegal (2-3)
  • Quarterfinals:  Saturday, 2/10
    • Lebanon Catholic (3-3) at Manheim Township (1-1), 6 pm
    • Northern Lebanon (3-2) at Lampeter-Strasburg (2-1), 2:30 pm
    • Play-In Game Winner at Lancaster Catholic (3-1), 7 pm
    • Elizabethtown (1-2) vs Solanco (2-2) at Ephrata MS, 6 pm
  • Semifinals Tuesday, 2/13, neutral sites
  • Finals Thursday, 2/15, 7 pm at Manheim Township

Official Girls Basketball Bracket

Boys Basketball Playoffs Presented by Fulton Bank

Fulton Logo

  • Play-In Game:  SATURDAY , 2/10 at 2 pm at Hempfield, Manheim Township (1-3) vs Garden Spot (2-3)
  • Quarterfinals:  Monday, 2/12
    • Northern Lebanon (3-3) at Hempfield (1-1), 7 pm
    • Lancaster Mennonite (3-2) at Lampeter-Strasburg (2-1), 7 pm
    • Play-In Game Winner at Lancaster Catholic, 7 pm
    • Cedar Crest (1-2) vs Ephrata (2-2) at Warwick, 7 pm
  • Semifinals Wednesday, 2/14, neutral sites
  • Finals Friday, 2/16, 7 pm at Manheim Township

Official Boys Basketball Bracket

Basketball Scenarios

Basketball playoffs are just about set, with a few spots yet to be decided.  Let’s hear it for District 3 Power Ranking Math!

Boys’ Basketball Playoff Qualifiers
Section One: 1. Hempfield (13-1) 2. Cedar Crest (11-3) 3. Manheim Township (9-4)

  • Manheim Township will play at Lebanon Thursday 2/8 in final regular season game

Section Two: 1. Lampeter Strasburg (12-2) 2. Ephrata (10-4) 3. Garden Spot (7-6) or Elizabethtown (7-7)

  • If Garden Spot beats Solanco, then GS is the #3 seed from Section 2
  • If Garden Spot loses to Solanco, then Elizabethtown is the #3 seed from Section 2 based on Head to Head (ET 2-0)

Section Three: 1. Lancaster Catholic (14-0) 2. Lancaster Mennonite (11-3) 3. Northern Lebanon (10-4)

 ** Play In Game between Manheim Township (1-3) and GS/ET (2-3) will be played on Saturday 2/10/18 at Hempfield 2:00 PM **

Boys Basketball Bracket

Girls’ Basketball Playoff Qualifiers

Section One: 1. Manheim Township (12-2) 2. Elizabethtown (11-3) 3. Cedar Crest (11-3)

  • Elizabethtown holds tie-breaker over Cedar Crest based on Head to Head (2-0)

Section Two: 1. Lampeter Strasburg (14-0) 2. Solanco (8-5) 3. Garden Spot (7-6) or Donegal (8-6)

  • If Solanco beats Garden Spot, then Solanco is the #2 seed and Donegal is the #3 seed (Head to Head vs. Manheim Central).
  • If Solanco loses to Garden Spot, then there is a 4-way tie for 2nd place between Solanco, Donegal, GS and MC.
  1. Head to Head – All four teams are 3-3 vs. each other
  2. Record vs. Section Champion – All four teams were 0-2 vs. Lampeter Strasburg
  3. District 3 Power Rating :
    1. As of this moment, the power ratings are Solanco (0.662294), Donegal (0.575096), Garden Spot (0.567929), MC (0.545691). District 3 confirms that mathematically, Donegal, GS and MC cannot overtake Solanco regardless of tonight’s GS/Solanco result. So, Solanco is the #2 seed in Section 2.
    2. The #3 seed will depend on who has the next highest Power Rating. As of right now, Donegal holds a slight edge over Garden Spot. However, Garden Spot still has that one last game tonight vs. Solanco.   After the result of the Garden Spot vs Solanco game has been figured in to the power ratings the # 3 seed will be determined.

Section Three: 1. Lancaster Catholic (14-0) 2. Tie Northern Lebanon (11-3)/Lebanon Catholic (11-3) 3. NL/LEC

  1. Head to Head: Northern Lebanon and Lebanon Catholic split during the season
  2. Record vs. Section Champion: Northern Lebanon and Lebanon Catholic were 0-2 vs. Lancaster Catholic
  3. District 3 Power Rating – as of this moment, NL (0.668524) has a slightly higher power rating than Lebanon Catholic (0.658837). The result of the GS/Solanco game will have an impact – albeit slightly – on Northern Lebanon’s final power rating.  After the result of the Garden Spot vs Solanco game has been figured in to the power ratings the #2 seed and # 3 seed will be determined.

Girls Basketball Bracket

 

Swimming Championships

We dive in to winter playoffs this week, with Play In games for Boys and Girls Basketball and the Rifle Individual Championships.  Also this week, swimming:

The Lancaster-Lebanon League Swimming Championships hit the pool Friday, February 9th (boys) and Saturday, February 10th (girls).  The venue is new as the teams will compete at Wilson (West Lawn) High School for league gold.

Lancaster-Lebanon League Boys Swimming Championships presented by Lancaster General Health Physicians Sports Medicine

LL Swim Sponsorship Ad Swimmer Jan 2018

Friday, February 9th, 7 pm at Wilson High School.

Lancaster-Lebanon League Girls Swimming Championships presented by Advanced Orthopedics of Reading

AdvOrthReading

Saturday, February 8th, 4 pm at Wilson High School

And special thanks to sponsor Lancaster NeuroScience and Spine Associates for your support of Lancaster-Lebanon League Swimming!

Neuroscience and Spine Associates

Photos from 2018 Wrestling Championships

Photos from the 2018 Lancaster-Lebanon League Wrestling Championships, presented by LAW.

Title LAW

Weight class Medalists:

Award winners and Hall of Fame Inductees

Special thanks to John Mitchell, McCaskey AD and budding photographer for the photos!

Wrestling Championship Wrap-Up

The 2018 winter championship season is underway and Manheim Central has put the first trophy in the case.  The Barons outdistanced 2 time defending champion Northern Lebanon with 219 points, 3 champions and 10 medalists at the Lancaster-Lebanon League Wrestling Championships presented by LAW.

Title LAW

Prior to the finals section champions were crowned:

  • Section 1:  Cocalico
  • Section 2:  Manheim Central
  • Section 3:  Northern Lebanon

Individual Champions:

106
Ethan Herr
Donegal
106 OAL
113
Will Betancourt
Manheim Central
113 FCA Wrestling
120
Josiah Gehr
Cocalico
120 Wrestler in Business
126
Colin Leonard
Northern Lebanon
126 JoesFamousWingsWieners
132
Zach Zeamer
Manheim Central
132 AWeekAway
138
Grayson Charles
Solanco
138 ned bard logo
145
Gabe Miller
Pequea Valley
145 551West
152
Luke Hirtzel
Warwick
152 KellysSports
160
AJ Wilson
Solanco
160 PJWArea13
170
Ben Root
Solanco
170 CPRS
182
Luis Negeriros
Northern Lebanon
182 LL Trainers Association
195
Kegan McCord
Manheim Central
195 Signarama
220
Ben Fromm
Cocalico
220 Paul Risk
285
Ryan Stewart
Warwick
285 FiresideTavern

2018 Complete Brackets
2018 Wrestling Championship Team Standings

Preliminary Wrestling Brackets

Here are brackets for the 2018 Wrestling Championships, presented by LAW

Title LAW

Please take note, these are PRELIMINARY.  Tournaments are not wrestled on paper and wrestling starts on the scale.  Scratches can and will happen, brackets and bout numbers will change as a result.

2018 Wrestling Championships Presented by LAW-Preliminary Brackets

Top Seeds:

106
Tanner Stefanick
Penn Manor
106 OAL
113
Will Betancourt
Manheim Central
113 FCA Wrestling
120
Josiah Gehr
Cocalico
120 Wrestler in Business
126
Colin Leonard
Northern Lebanon
126 JoesFamousWingsWieners
132
Zach Zeamer
Manheim Central
132 AWeekAway
138
Grayson Charles
Solanco
138 ned bard logo
145
Gabe Miller
Pequea Valley
145 551West
152
Stephen Herb
Northern Lebanon
152 KellysSports
160
Blaise Bressler
Northern Lebanon
160 PJWArea13
170
Ben Root
Solanco
170 CPRS
182
Luis Negeriros
Northern Lebanon
182 LL Trainers Association
195
Kegan McCord
Manheim Central
195 Signarama
220
Ben Fromm
Cocalico
220 Paul Risk
285
Ryan Stewart
Warwick
285 FiresideTavern

League Wrestling Championships Presented by LAW

The League Wrestling Championships presented by LAW will be held Friday 1/26 and Saturday 1/27 at Garden Spot.  A big thanks to our weight class sponsors

Title LAW

106 106 OAL
113 113 FCA Wrestling
120 120 Wrestler in Business
126 126 JoesFamousWingsWieners
132 132 AWeekAway
138 138 ned bard logo
145 145 551West
152 152 KellysSports
160 160 PJWArea13
170 170 CPRS
182 182 LL Trainers Association
195 195 Signarama
220 220 Paul Risk
285 285 FiresideTavern

While at Garden Spot, be sure to check out the River Rock Academy Fan Zone.

Fan Zone River Rock Logo

Wrestling starts on Friday, January 26th at 4 pm on 6 mats:

  • pig tails (round of 32)
  • Preliminaries (round of 16)
  • Consolation Round 1 (pig tails)
  • Championship Quarterfinals
  • Consolation Round 2
  • Consolation Round 3

Session 2 on Saturday starts at 11 am on 6 mats:

  • Championship Semifinals
  • Consolation Round 4
  • Consolation Semifinals at 1 pm
  • 3rd, 5th, and 7th place bouts

Session 3 will start at 2:30 pm with awards of scholarships, Section championship trophies, Hall of Fame inductions and the Parade of Finalists.  The Championship bouts will be held on 1 mat.

LL League Marketing Specialist

The Lancaster-Lebanon League is looking for a Marketing Specialist.

This position serves as a primary contact concerning media, athletic information, sponsorship and marketing.  This will include maintaining daily updating of the Lancaster-Lebanon League website, soliciting sponsorships and working with the Lancaster-Lebanon League Executive Director and Board.  The candidate must possess an understanding of athletics, marketing, computer and web design as well as PIAA & NCAA rules/eligibility.  Compensation would be a base salary of $12,000 and 20% commission based on sponsorship and marketing of the Lancaster-Lebanon athletic league.  Attendance at Lancaster-Lebanon League association and board meetings and Lancaster-Lebanon League playoff events are required.  This is a part-time position with flexible hours.

Interested candidates should send name, address, phone number and brief resume to:

Richard Balderston
LL Executive Director
39 Timber Villa
Elizabethtown, PA 17022

OR

Mr. Arlen Mummau
Principal, Pequea Valley High School
4033 East Newport Road  PO Box 287
Kinzers, PA 17535

2018 Basketball Playoff Structure Announced

Just in time for the start of the regular season, the structure for the LL Playoffs in Boys and Girls Basketball is ready for release.

The top 3 teams from each section will qualify for the league playoffs.  Third place teams from sections 1 and 2 will play a play in game.  The quarterfinals will be hosted by section champions:  section 1 champion vs section 3 3rd place, section 2 champion vs section 3 runner up, section 3 champion vs the play in game winner, section 1 and 2 runners up will play at a neutral site.

The girls get things rolling

  • Play in game on Thursday, February 8th
  • Quarterfinals Saturday, February 16th
  • Semifinals Tuesday, February 13th
  • Finals Thursday, February 15th
  • Girls Basketball Blank Bracket

Boys will be:

  • Play in game on Thursday, February 8th or Friday, February 9th
  • Quarterfinals Monday, February 12th
  • Semifinals Wednesday, February 14th
  • Finals Friday, February 16th
  • Boys Basketball Blank Bracket